Látkové pytlíčky na různé věcičky

 DoPytlicku II

Jaký byl rok 2015? Pro mě přelomový!

Na prosinec jsem pro svůj blog plánovala několik článků, např. o sv. Mikuláši, ale nakonec se to vyvinulo jinak – objednávek pytlíčků bylo tolik, že jsem stále šila, šila a šila a pud sebezáchovy a také prosincový webinář Nevýchovy mě přiměly podstatně seškrtat svůj seznam předvánočních úkolů.

Teď už jsou ale Vánoce i Silvestr za námi a za mnou je i dceřina oslava narozenin, takže usedám k počítači a píši tyto řádky, v nichž se chci ohlédnout za uplynulým rokem.

Rok 2015 byl pro mě hodně převratný a nabitý novými zkušenostmi i zážitky. Začalo to nápadem začít šít látkové pytlíčky na dárky, kterým jsem si chtěla splnit svůj sen provozovat e-shop s vlastními rukodělnými výrobky.

Díky semináři Ženská moudrost a kurzu Podnikání z pláže jsem tento svůj nápad nejen, že neopustila (jako už několikrát před tím), ale dokonce jsem ho zrealizovala mnohem komplexněji, než jsem původně zamýšlela. Dnes mám nejen e-shop, ale i webové stránky s blogem, databázi kontaktů a facebookovou stránku.

Dopytlicku

A jak jsem na svém projektu i na sobě v průběhu roku pracovala, začala se z ženy, která se schovává sama před sebou, stávat žena hledající, poznávající a uvědomující si sama sebe. Nebyla to cesta vůbec jednoduchá, vedla přes překážky, strachy a pochybnosti, i noční můru jsem prožila, ale zažila jsem také okamžiky radosti a štěstí, pocity rostoucího sebevědomí a radosti z práce a z rozvíjení své kreativity, poznala jsem zajímavé lidi a našla nové přátele 🙂

Nenačovice LORIEN 036Ženská moudrost 2015

Jsem vděčná za všechnu podporu, které se mi dostalo od mého okolí, a také za to, že jsem našla víru sama v sebe a sílu na té cestě vytrvat a jít krůček za krůčkem dál. V hlavě mám nové nápady a už se těším na jejich realizaci!

Do roku 2016 si pak odnáším pár poučení či uvědomění:

Vystupovat z komfortní zóny se opravdu vyplatí!

Aneb zůstávat v komfortní zóně člověka nikam neposune. Moc se mi líbí tyto citáty:

Abyste měli výsledky, které většina lidí nemá, musíte dělat věci, které většina lidí nedělá.“ Podnikatelská „lidová“ moudrost

Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“ Albert Einstein

V loňském roce jsem svou komfortní zónu opustila hned několikrát, např. jsem se vydávala na setkání s neznámými lidmi, což mi odjakživa nahánělo hrůzu a vždycky jsem se tomu vyhýbala. Odměnou mi byla milá setkání, příjemné zážitky, nové kontakty i přátelé 🙂

PZP ŽivěPodnikání z pláže Živě

Nebo jsem se na popud kamarádky (díky, Maruško!) přihlásila jako prodejce na jarmark ručních výrobků, i když jsem to vůbec neplánovala a neměla tou dobou vůbec nic na skladě. Motivace byla ale velká, přípravu jsem nakonec stihla a jarmark byl výborná zkušenost 🙂

IMG_7693HAND-MADE BAZAR

Při vystupování z komfortní zóny se většinou bojím i těším zároveň. Můj mozek se bouří a vymýšlí všechny možné argumenty, proč to nedělat. Zároveň mě to ale láká a vím, že to chci zkusit, je to pro mě výzva!

Snažím se tedy přestat přemýšlet a představovat si, co mě čeká, a prostě udělám ten krok do neznáma navzdory svému strachu. Každé takové posunutí mých hranic mi přináší něco pozitivního – ať už nová přátelství, kontakty nebo vyšší sebevědomí a přibližuje mě k mému cíli.

Ach, ty Vánoce!

Své první předsevzetí pro letošní rok jsem si dala už na začátku prosince, a sice že se vrátím ke svému zvyku připravovat se na Advent a Vánoce už od září. Ale ne ve smyslu výzdoby či zpěvu koled, ale spíš ve vnitřním naladění.

Baví mě totiž myslet na Vánoce, když to ještě není všeobecné téma, prostě jen tak pro sebe. A také se ke mně dostala inspirace (díky, Magdo!), jak jinak slavit třeba sv. Mikuláše a ostatní významné dny Adventu, k čemuž je ale potřeba včas se připravit.

Dřív jsem si dárky promýšlela dlouho dopředu a těšila se. Moc! V posledních letech se ale stala změna – už se nechystám na Vánoce jen sama za sebe, ale připravuji je pro celou rodinu a jsem také „Ježíškem“, který vymýšlí, shání a distribuuje dárky v rámci celé rodiny. Bez těch hmotných dárků nám to totiž ještě nejde. Navíc jsme Vánoce slavili na vícekrát s různými částmi rodiny a postupně mě to přestávalo bavit.

Z radosti se stala povinnost a stres a několikrát jsem se přistihla při myšlence „Ať už je to za mnou!“ Zbytky mého těšení se přesunuly ze Štědrého večera na 25. 12., kdy už je vše hotovo a já můžu vypnout a odpočívat.

Díky tomu všemu jsem si naplno uvědomila, že Vánoce, a především Štědrý večer, jsou pro mě velmi intimní záležitostí a jednou z nejdůležitějších událostí roku. A k jako takovým k nim chci letos přistupovat. Objevit opět jejich kouzlo, nenechat se zahltit, dát přednost radosti před povinností a nedevalvovat jedinečnost Štědrého večera.

IMG_8482

S pytlíčky už podruhé 🙂

Loňské Vánoce byly pro mě zároveň už druhé bavlněné. I když jsem se trochu bála, že kvůli množství objednávek nestihnu našít pytlíčky pro nás, nakonec nám téměř na všechny dárky stačily 🙂 A opět jsem si pytlíčky nemohla vynachválit, přičemž kladné ohlasy jsem zaznamenala i od některých z Vás, např. od Stáni Mrázkové:

„Milá Markéto,
pytlíčky na Vánoce pro nás byl hotový zázrak. Balení dárků bylo hotové velmi rychle s krásným výsledkem, který mě pohladil po duši, namísto každoročního mnohahodinového maratonu s nůžkami a lepící páskou končícího někdy v noci. A mohla jsem se věnovat dalším vánočním radovánkám s dětmi.

Po rozbalování nám nezůstala hromada rozcupovaných cárů papírů, které mě rok co rok přivádějí k zoufalství, ale jen hromádka úhledně srovnaných pytlíčků, které za rok zase použijeme a můžeme si je dávat i na narozeniny. Nejvíce nadšený z balení dárků byl můj muž, který miluje zjednodušování 🙂 Takže za mě úžasná věc, která zjednodušuje život, šetří spoustu času a navíc eliminuje plýtvání papírem.

IMG_8667

Látkové pytlíčky jsou tedy výborným pomocníkem, ale jako vše mají i svá úskalí:

  • Doporučuji pečlivě vybrat, komu dárek do pytlíčku zabalíte. Někteří lidé to totiž nedocení a najdou se dokonce i tací, kteří nepochopí, že jde o dárkový obal. V takových případech balím dárky do papíru, protože pytlíčku je podle mě škoda.
  • Pro některé lidi je prostě těžké měnit své zaběhnuté zvyky a zkusit něco nového. Také mám ve svém okolí takové. Snažím se mít s nimi trpělivost a podívat se, co to zrcadlí mně, kde já setrvávám ve zvyku a nemám zájem zkusit něco jinak.
  • Vracet pytlíčky či nevracet? Myslím, že to závisí hlavně na vzájemném vztahu a dohodě mezi dárcem a obdarovaným. Já jsem byla o Vánocích v situaci, kdy jsem neměla pytlíčků nazbyt, a protože jsme slavili Vánoce na několikrát, pytlíčky jsme si zpočátku vraceli, abychom je mohli dál použít. Nejjednodušší je samozřejmě pytlíček darovat i s dárkem a ušetřit si tak zbytečné rozpaky. Čím víc jich bude mezi námi kolovat, tím méně budeme tuto otázku řešit 🙂

Tímto tedy uzavírám rok 2015 a plně se nořím do roku 2016, který mi už od prvních lednových dnů poskytuje další příležitosti k růstu. Přeji Vám i sobě, ať je pro nás šťastný a ať se nám podaří plně využít jeho potenciál 🙂

Markéta Nemethová
Mou vášní je tvorba originálních látkových pytlíčků a ráda ukazuji druhým, jak lze jejich pomocí balit dárky jednoduše, rychle, elegantně a navíc ekologicky. Můj příběh najdete zde>>
Komentáře