Látkové pytlíčky na různé věcičky

 DoPytlicku II

Svatý Valentin a svátek zamilovaných – jde to dohromady?

Vzpomínám na svou první Valentinku z roku 1998. Byla jsem tehdy na křehkém začátku svého prvního opravdového vztahu a vlastně jsem ani hned nepoznala, že o Valentinku jde. Přišla mi totiž prostřednictvím převratného vynálezu té doby – e-mailem jako wordová příloha s názvem „Pozdrav od Val“, kterou ale bohužel můj tehdejší počítač správně nenačetl, takže ani její obsah mi nemohl napovědět. Nějak mi tenkrát prostě nedocvaklo, že je zrovna 14. února…

V následujících několika letech jsme si s mým tehdejším přítelem pár Valentinek vyměnili, ale posléze následovala dohoda, že sv. Valentina slavit nebudeme, protože je to přeci komerční svátek převzatý z Ameriky a kromě toho slavíme krátce před ním své vlastní výročí.

VK

Ale jak to bylo se sv. Valentinem doopravdy? To jsem se letos pokoušela zjistit.

Svatý Valentin je historicky doložená postava, ale jeho život je opředen mnoha tajemstvími. Byl pravděpodobně jednou ze dvou osob, žijících ve druhé polovině 3. století, za vlády císaře Claudia II., a to buď knězem v Římě nebo biskupem v Interamně (dnešní Terni), a traduje se, že zemřel mučednickou smrtí 14. února.

Co praví legenda

Císař Claudius II. se účastnil mnoha bitev, ale římští muži jen neradi vstupovali do vojska. Claudius byl přesvědčen, že to bylo proto, že nechtěli opouštět své milé a rodiny, a proto se rozhodl zakázat všechna zasnoubení i svatby v celém Římě. Křesťanský kněz Valentin však nedbal Claudiova zákazu a dál tajně oddával zamilované páry.

Za to byl uvržen císařem do žaláře. Valentin se ve vězení modlil za obrácení svého soudce Asteria na křesťanství a ten přišel, aby Valentina vyzkoušel. Chtěl, aby prostřednictvím svého Boha vrátil zrak jeho slepé dceři. Valentin přiložil svou dlaň na oči nevidomé a modlil se, až dívka prohlédla. Asterius s celou rodinou uvěřil v Krista a požádal o křest. Zprávy o uzdravení slepé a o obrácení soudce se roznesly po městě. Křesťané se radovali, ale pohany zachvátil hněv, Valentina vyvlekli ven a sťali mečem.

Valentinské oslavy

Oslavy zamilovaných se však připomínají již z doby dávno před sv. Valentinem a mají pravděpodobně docela pohanské pozadí.

V Římě se 14. února oslavovala bohyně Juno, považovaná za ochránkyni partnerských vztahů v manželství a ochránkyni rodin. Ženám byly z toho důvodu v rodině dávány květiny.

A souvislosti 14. 2. se svátkem zamilovaných najdeme i v probouzející se přírodě, kdy ptáci začínají své svatební tance a hledají si svého partnera.

Ptaci tanec

Historicky poprvé je 14. únor a Valentinův svátek spojován s romantickou láskou až ve 14. století – konkrétně v díle Geoffreye Chaucera – Ptačí sněm. Tato báseň byla napsána jako pocta k zasnoubení anglického krále Richarda II. s princeznou Annou Českou, dcerou Karla IV. Ačkoliv byl sňatek uzavřen z politických důvodů, vzplanula prý mezi manželi velká láska. A byl to právě Geoffrey Chaucer, kdo učinil ze svatého Valentýna patrona zamilovaných.

Posílání Valentinských pohlednic má svůj počátek až v 15. století., kdy první historicky doloženou „Valentinku“ poslal své manželce z londýnského vězení mladý francouzský vévoda Karel Orleánský ve formě milostných veršů.

Obnova svátku zamilovaných proběhla až na začátku 20. století v USA a to ryze z komerčních důvodů. Reklamu tomuto dni udělal údajně výrobce vánočních přáníček, který potřeboval své zboží prodávat i mimo hlavní sezónu. A to předurčilo dnešní podobu tohoto svátku.

Valentin kyc II

Jde to i jinak?

U nás se svatý Valentin začal slavit až po roce 1989 a možná také patříte k lidem, kteří tento svátek považují za importovaný, příliš komerční a bez jakékoli hloubky.

Nicméně jsem přesvědčená, že o vztah je třeba pečovat, a to nejen jeden den v roce, ale nejlépe každý den. Protože to, čemu věnujeme pozornost a energii, to roste. A co neroste, to umírá. Tak mám pro Vás 3 tipy, jak na to:

  1. Z vlastní zkušenosti Vám mohu doporučit Manželské večery (8 tematicky zaměřených setkání s Vaším protějškem v příjemném prostředí, kde spolu jen Vy dva můžete a nemusíte probírat dané téma)
  2. Pravidelně praktikovat 5 jazyků lásky (více v tomto článku)
  3. Pravidelně vyjadřovat vděčnost za všechno dobré ve Vašem (nejen partnerském) životě, protože kam jde pozornost, tam to roste!

IMG_9435

A pokud se Vám bude chtít, můžete k vyjádření lásky svému partnerovi kdykoliv využít i mé ručně šité dárkové pytlíčky a vložit do některého třeba cedulku s nápisem: „10 minut mého času jen pro Tebe!“ nebo „Dnes večer Tě namasíruji.“ 🙂

IMG_9162 IMG_9210

A jak to bylo s námi dál?

I když jsme se tenkrát s mým tehdejším přítelem dohodli, že sv. Valentina slavit nebudeme, tak jsem stejně každý rok tajně doufala, že mi tu kytičku přinese. Udělalo by mi to totiž radost, protože taková je holt někdy ženská duše 🙂 Na druhou stranu je mi ale jasné, že pro mužskou racionalitu a přímočarost je toto velmi těžko pochopitelné…

Dodnes nevím, co v té první Valentince vlastně bylo, ale náš vztah se naštěstí bez ohledu na to vyvíjel úspěšně dál, až jsme v těchto dnech oslavily jeho plnoletost a zároveň 6,5 roku od svatby 🙂

IMG_7479

Přeji nám všem, ať se nám v našich vztazích daří nejen 14. února, ale 365 dní v roce 🙂

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Valentin

http://www.e-stredovek.cz/view.php?cisloclanku=2008020002

http://www.svatek.org/udalosti/svatek-sv-valentyna-detail

http://najdidatum.info/den-svateho-valentyna/

http://catholica.cz/?id=721

http://www.svaty-valentyn.cz/svaty-valentyn/

 

Markéta Nemethová
Mou vášní je tvorba originálních látkových pytlíčků a ráda ukazuji druhým, jak lze jejich pomocí balit dárky jednoduše, rychle, elegantně a navíc ekologicky. Můj příběh najdete zde>>
Komentáře