Konečně se blíží jaro a s ním po době půstu či jarní očisty také Velikonoce. Tradice slavení svátků v této době sahá hluboko do minulosti a je opravdu zajímavé, co všechno se za těmito svátky skrývá…
Původně se jednalo o pastevecký svátek Pesach, při němž se obětovali mladí beránci ze stáda. Později byl spojen se svátkem rolníků na počest nadcházejících žní a hojné úrody a slavnost byla rozšířena také o připomínku starozákonních biblických událostí, kdy Bůh vysvobodil izraelský národ z Egypta. Její nedílnou součástí se stala také pouť do Jeruzaléma a obětování beránka v jeruzalémském chrámu.
Právě Pesach přijel do Jeruzaléma oslavit Ježíš Kristus se svými učedníky. A události následujících dní zahrnující ukřižování Ježíše Krista a jeho následné zmrtvýchvstání popsané v Novém zákoně se pak staly ideovým obsahem křesťanských Velikonoc. Přičteme-li k tomu všemu ještě spoustu lidových tradic spojených s oslavou jara a nového života, máme opravdu co slavit a každý si může vybrat podle svého 🙂
Já jsem pro Vás připravila několik tipů, kterými si můžete sváteční dny zpříjemnit:
Už jste si zvykli, že Velký pátek je státním svátkem? A víte už třeba, co budete v ten den dělat? Podle lidové tradice se v tento magický den otevírají hory a vydávají své poklady. Tak co takhle připravit dětem nebo třeba i partnerovi stezku za pokladem s několika otázkami (inspirace níže) či úkoly? My se k tomu doma opět chystáme a poklad ukryjeme do tematického pytlíčku…
Malujete doma pro koledníky vajíčka? A co to letos zkusit trochu jinak, ulevit slepičkám často chovaným v nedůstojných podmínkách, a koledníkům připravit koledu do vlastnoručně malovaného pytlíčku? Pro tyto účely doporučuji (foukací) fixy na textil, či bramborová razítka a papírové šablony s barvami na textil. A ještě jeden tip – do pytlíčku vložte před barvením tvrdší papír, ať se barva neobtiskne i na druhou stranu.
Je to první den křesťanských Velikonoc, slaví se Zmrtvýchvstání Ježíše Krista. A co se třeba zamyslet nad Velikonocemi prostřednictvím malého testu? Odpovědi na následující otázky Vám na vyžádání ráda zašlu, stačí si o ně napsat na adresu marketa@dopytlicku.cz 🙂
Nebo také Mrskaný pondělek či Pomlázkové hody. V tento den vrcholí lidové oslavy, koledníci vyrážejí vymrskat svobodná děvčata pomlázkami a podpořit tak jejich plodnost, za což jsou dle krajových zvyklostí odměněni malovaným vajíčkem, pamlskem, panákem nebo kbelíkem studené vody 🙂 My slavíme tradičně na venkově, kde koledují hlavně děti a koledu ukládáme sem:
Přeji Vám pěkné předjarní a jarní dny a následně veselé Velikonoce 🙂 A nezapomeňte si napsat o odpovědi na testové otázky na marketa@dopytlicku.cz 🙂
Zdroj:
Vavřincová Valburga: Abeceda Velikonoc, 1. vydání, Vydavatelství Krásná paní, 2011